RANDKA W PALMIARNI…CZYLI ZWIEDZAMY NATIONAL BOTANIC GARDEN

Po każdym pracowitym tygodniu obiecuje sobie, że trochę odpocznę, że pośpię do południa po nocy w pracy, spędzę dzień na nic nierobieniu… I wtedy zbliża się dzień wolny, a mnie oczywiście nosi i wszystkie obietnice szlak trafia hehe. Nie ma leniuchowania! Tym razem namówiłam mojego P. na wyprawę do ogrodu botanicznego aby podziwiać cudowną florę. Spakowaliśmy prowiant i ruszyliśmy na północ 😉 IMG_1988 (2)National Botanic Garden mieści się w dzielnicy Glasnevin, w północnej części Dublina. Jest spory, dużo tam uliczek i zakrętów, momentami czułam się jak w labiryncie 😉 Nawet nie wiem czy udało nam się przespacerować cały heh. Przeszliśmy tyle na ile mieliśmy siły i ochoty. A jak coś ominęliśmy, to nic… na pewno zobaczymy to coś następnym razem. Odwiedziliśmy szklarnie i palmiarnie. Ciekawa architektura szklanych pawilonów pozwala przenieść się w czasie o jakieś kilkaset lat wstecz. Nie wiem dlaczego, bo to w zasadzie inne stulecie ale na myśl o tym miejscu w mojej głowie wirują obrazy z dwóch seriali z dzieciństwa „Droga do Avonlea” i „Ania z Zielonego Wzgórza”. Dużo zieleni i pewnie dlatego. Chyba tylu gatunków wszelakich roślin zebranych w jednym miejscu nigdy nie widziałam. Wszystko ładnie i zdrowo rośnie. Zresztą, jakby mogło być inaczej, dobrze im tu… wyspiarski wilgotny klimacik 😉 Jeszcze jakby do tego trochę więcej błękitu pojawiło się tam na górze, to w ogóle byłoby cudownie, niestety jak widać nie można mieć wszystkiego. IMG_1846 (2)

IMG_1981

IMG_1879

IMG_1921

IMG_1927

IMG_1975

IMG_1968

palmiarnia1IMG_1919

IMG_1868

IMG_1933

IMG_1942

PicMonkey Collage

IMG_1980

IMG_1897

IMG_1971Zapomniałabym dodać, że ogród botaniczny sąsiaduje z cmentarzem katolickim. Cmentarz został otwarty 37 lat później, niż National Botanic Garden, w 1832 roku z inicjatywy irlandzkiego polityka Daniela O’Connell (to właśnie na jego cześć nazwano główną ulicę w Dublinie O’Connell Street). Na cmentarzu w Glasnevin pochowano ponad milion osób (w Dublinie mieszka ponad 500 tys.), w tym wielu znanych postaci irlandzkich między innymi właśnie Daniela O’Connella, Constance Markiewicz i Charlesa Stewarta Parnella.

Do NBG można dojechać autobusem nr 83 i 83A (przystanek przy samym wejściu do ogrodu) oraz autobusem nr 4 i 9 (przystanek Mobhi Road ok 300m od bramy wejściowej).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s